+90 (322) 351 71 43

mail@inparaf.com

Anasayfa / Blog / Uygun Raf Seçimi Kılavuzu

Uygun Raf Seçimi Kılavuzu

Uygun raf seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kullanım amacına uygun raf sistemlerini seçmektir. Birbirlerine kıyasla avantajları ve dezavantajları bulunabilir. Raf sistemleri çeşitlerine ve hangi amaçla kullanılabileceklerine göz atalım.

Arşiv Raf Sistemi

Bu tip raf sistemleri 31*93 ve 43*93 ebatlarında olup genel olarak 2 ve 2,5 metre yüksekliklerinde tercih edilir. Kullanım amacı dosya, klasör benzeri ürünleri veya kutulara konulmuş dökümanları vaya hafif ağırlıklardaki kutulu ürünleri depolamaktır. Çok sık yeri ve raf aralıkları değiştirilmeye uygun değillerdir. Vida bağlantılı ürünlerdir. Değişiklik yapılacağı zaman demonte olmaya uygun bir raf sistemidir.

Hafif Yük Raf Sistemi

Bu tip raf sistemleri depolama için kullanılıp raf aralıkları kolayca ayarlanabilen geçme takma montajlı sistemlerdir. Maksimum 3 metre yüksekliğe kadar tercih edilip raf başına maksimum 1 tonluk yüklemeye kadar tercih edilebilir. Paletle yüklemeye uygun sistemler değillerdir. Genelde dökme veya kutulu yerleşime uygun raf sistemleridir. Merdiven ve yürüme platformlarıyla mezanin sistem adı verilen katlı koridorlu kullanıma da uygun bir sistemdir.

Ağır Yük Raf Sistemi

Bu tür sistemler paletli yüklemeler için uygun olup lift tarzı palet yüklemeye uygun makinalarla yüklemeye uygun sistemlerdir. Paletleri yerleştirme şekline göre birkaç çeşit sistem vardır. Ağır yük raf sistemleri 10 metre yüksekliğe ve 2 tonluk palet ağırlıklarına kadar seçilebilir. Yükleme sırasında en dikkat edilecek hususlardan en ağır malzemeler alt raflara daha hafif yükler varsa üstlere doğru yükleme sırası izlenmelidir.

Sırt sırta raf sistemi

Sırt sırta paletli yükleme sisteminde raf blokları arasında liftli makinaların paletleri yerleştirebileceği koridor boşlukları bırakılır. Böylece herhangi bir ürün istenilen raf boşluğuna yerleştirilebilir.

Raylı raf sistemi (Drive in)

Drive in paletli yükleme sistemi, içine girilebilir raf sistemleri olarak da tanımlanabilmekte ve yüksek yoğunlukta depo alanı sağlayarak, alandan maksimum şekilde faydalanmayı hedefler. Koridor boşlukları olmadığı için alan tamamen paletli yüklerin yerleşimine uygun olur. Bu tür sistemde dikkat edilecek nokta ilk alınması gereken paletin en son yüklenmesidir. Aynı tip ürünlerin yüklenmesi için uygundur. Ürün çeşitliliği çok ise kullanımı önerilmez. Çünkü ilk yüklenen paletler son yüklenen paletlerin arkasında kalacağı için ürün çeşitliliğinde zaman kaybına sebep olabilir.

Konsol Kollu Raf Sistemi

Konsol kollu raf sistemi uzun profil ve boru gibi ürünlerin yerleştirilmesine uygun sistemlerdir. Manuel ürün yerleştirmeye uygun küçüklükte veya forklift tarzı iş makinalarıyla yerleştirmeye uygun büyüklüklerde yapılabilen sistemlerdir. 

Market Raf Sistemi (Reyon Rafı)

Reyon raf sistemleri perakende satış yapılan mağazalar, marketler ve dükkanlar için uygun raf sistemleridir. Aksesuar kullanımına uygun raf sistemleri olduğu için bir çok perakende ürüne hitap edebilecek şekilde tasarlanabilir raf sistemleridir. Şık ve dekoratif raf sistemleri olduğu satış yapılan alanlarda tercih edilir. Kıyafet, gıda, elektronik, oyuncak ve daha birçok sektöre ait mağazalarda kullanıma uygundur.